Rzecznik Praw Ucznia PDF Drukuj Email

Nazywam się Anna Chędzelewska. Jestem nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej, w tym roku uczę w klasie III. W roku szkolnym 2011/2012 funkcję Rzecznika Praw Ucznia pełnię w naszej szkole po raz szósty.

Moim zadaniem jest pomaganie Wam i wspieranie Was w codziennych, szkolnych trudnościach i problemach dotyczących relacji z kolegami oraz z nauczycielami. Zawsze możecie ze mną o nich porozmawiać po lekcjach, czy też podczas przerw.

Na dolnym korytarzu na parapecie znajduje się ,,Pudło próśb, życzeń i marzeń”. Zachęcam Was do wrzucania swoich zapisanych na kartkach próśb, życzeń, marzeń , które pozwoliłyby Wam radośniej i bezpieczniej spędzać czas w szkole. Obiecuję, że wszystkie zostaną z uwagą przeczytane i po konsultacji z p. dyrektor oraz innymi nauczycielami

 w miarę możliwości realizowane.

Niektóre z Waszych marzeń udało się nam spełnić np.

- plac zabaw dla młodszych dzieci;        

- budowa sali gimnastycznej;

- pracownia komputerowa;                

- działalność koła szachowego;

- możliwość grania ,,w klasy”, ,, twistera” czy ,,piłkarzyki” podczas przerw szkolnych.

 

Chciałabym poinformować Was, że nasza szkoła uczestniczyła dwukrotnie w programie UNICEF-u ,,Szkoła z Prawami Dziecka” w związku z obchodami 20-lecia uchwalenia ,,Konwencji o Prawach Dziecka” w świecie i w Polsce.

 Zachęcam Was do aktywnego udziału w naszym szkolnym projekcie n. t. ,,Prawa Dziecka- nasze Prawa”, poprzez uczestnictwo w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez wychowawców oraz przez pedagoga szkolnego p. K. Włodarską oraz w innych działaniach, które pozwolą Wam poznać bliżej Prawa Dziecka określone w ,,Konwencji”.

 

W szkole realizowane są również zajęcia w ramach opracowanej przeze mnie innowacji ,,Dziecko w świecie wartości i uczuć”, które pozwolą Wam poznać znaczenie wartości:

,,Szacunek”, ,,Tolerancja”, ,,Uczciwość”, ,, Prawdomówność”,,Odpowiedzialność.”

 

Każdy z Was powinien znać również Prawa i Obowiązki Ucznia zawarte w ,,Statucie Szkoły”. Zapraszam w ciągu roku szkolnego na spotkania , na których chcę Was z nimi zapoznać.

 

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła w I – półroczu będzie realizowała od 28.11.2011r. światowy projekt UNICEFU ,, Wszystkie Kolory Świata”, którego celem jest  zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Sierra Leone w Afryce.

W ramach akcji uczniowie będą przygotowywali szmaciane laleczki UNICEF, które symbolizują Waszą pomoc dla najbardziej potrzebujących dzieci na świecie.  Każda laleczka będzie miała swoją tożsamość. Sami wybierzecie  dla swojej laleczki kraj pochodzenia, kolor skóry, strój, a także imię i wiek, które zapiszecie w specjalnym „akcie urodzenia”. Laleczki zostaną zlicytowane w szkole .Cena wywoławcza jednej laleczki wynosi 10 zł. Jest to kwota, która umożliwia zaszczepienie w Sierra Leone 1 dziecka przeciwko najważniejszym chorobom wieku dziecięcego a tym samym uratowanie mu życia.  

Mam nadzieję , że  będziecie aktywnie uczestniczyli we wszystkich organizowanych w szkole projektach i akcjach, którym patronuję.

Natomiast dzięki podjętym przeze mnie działaniom uda mi się chronić Wasze Prawa Dziecka i Ucznia naszej szkoły.